Ką svarbu žinoti apie GPM lengvatos įstatymo pokyčius nuo 2025 metų

Kas yra GPM lengvata?

Gyventojų pajamų mokesčio (GPM) lengvata yra valstybės teikiama paskata asmenimis, kurie savarankiškai kaupia lėšas ateičiai mokėdami kaupiamojo bei investicinio gyvybės draudimo įmokas ir / ar įmokas į III pakopos pensijų fondus, taip pat mokantys papildomas kaupiamąsias pensijų įmokas į II pakopos fondus, kurios yra didesnės nei 3 proc. gyventojų pajamų, nuo kurių  skaičiuojamos valstybinio socialinio draudimo įmokos. Teikdami metines pajamų deklaracijas gyventojai gali iš valstybės susigrąžinti iki 20 % nuo sumokėtų įmokų sumos, tačiau ne daugiau kaip 300 eurų per metus.

Kas pasikeis nuo 2025 metų?

Nuo 2025 metų sausio 1 dienos GPM lengvatos, taikomos besidraudžiantiems kaupiamuoju ir  investiciniu gyvybės draudimu bei kaupiantiems III pakopos pensijų fonduose, panaikinamos. Tai reiškia, kad gyventojai, kurie sudarys naujas kaupiamojo ar investicinio gyvybės draudimo, ar kaupimo III pakopos pensijų fonduose sutartis po šios datos, nebegalės pasinaudoti galimybe susigrąžinti iki 20 % savo sumokėtų įmokų, t. y. maksimaliai iki 300 eurų per metus.

Tuo tarpu, tie gyventojai, kurie sudarys sutartis iki 2024 metų gruodžio 31 dienos, GPM lengvata naudotis galės dar 10 metų ir, priklausomai nuo savo pajamų dydžio bei kitų sąlygų, per šį laikotarpį galės susigrąžinti iki 3000 eurų. Plačiau informaciją apie valstybės taikomas sąlygas galimybei pasinaudoti GPM lengvata rasite čiahttps://www.vmi.lt/evmi/gyventojų-pajamų-mokesčio-lengvatų-taikymas.

Kaip ši GPM įstatymo pataisa paveiks jau sudarytas kaupiamojo ir investicinio gyvybės draudimo sutartis?

Gyventojai, kurie šiuo metu jau turi sudarę kaupiamojo ir / arba  investicinio gyvybės draudimo sutartis, galės naudotis GPM lengvata iki 2035 metų. Tai reiškia, kad jiems nerimauti ar kažką daryti papildomai nereikia.

Ar man reikėtų imtis kokių nors veiksmų, kad išsaugočiau lengvatą, jei jau turiu „Compensa Life“ kaupiamojo ar investicinio gyvybės draudimo sutartį?

Jeigu jau esate sudarę kaupiamojo (t. y. Garantuotų palūkanų gyvybės draudimo, Pensinio draudimo su garantuotomis palūkanomis) ar investicinio gyvybės draudimo sutartį, jokių papildomų veiksmų imtis nereikia.

Kaip pasinaudoti GPM lengvata nuo mano mokamų įmokų pagal turimas kaupiamojo ar investicinio gyvybės draudimo sutartis?

Gyventojų pajamų mokesčio (GPM) lengvata galite pasinaudoti deklaruojant sumokėtas kaupiamojo ar investicinio gyvybės draudimo įmokas metinės pajamų mokesčio deklaracijos formoje GPM311, kurią iki kitų metų gegužės 1 d. reikia pateikti Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI).

Prisijungus prie Elektroninio deklaravimo sistemos, metinės pajamų mokesčio deklaracijos skiltyje „Išlaidos, mažinančios pajamas“ patikrinkite, ar pateikti duomenys apie sumokėtas gyvybės draudimo įmokas yra teisingi. VMI jau bus gavusi šią informaciją iš mūsų bendrovės. Jei turite kelias gyvybės draudimo sutartis, kiekvienos jų įmokos bus deklaruojamos atskirose metinės pajamų mokesčio deklaracijos eilutėse. Jei jums kyla bet kokių abejonių dėl deklaracijoje nurodytų sumų, visada jas galite pasitikrinti su mumis.

GPM suma grąžinama pagal Mokesčių administravimo įstatyme nustatytus terminus.

Norime atkreipti jūsų dėmesį, kad GPM lengvata galėsite pasinaudoti tik tuo atveju, jei draudimo įmokas mokėjote patys. GPM lengvata galite naudotis nuo savo, sutuoktinio ir nepilnamečių vaikų naudai sumokėtų draudimo įmokų. Daugiau informacijos apie tai, kaip galite pasinaudoti GPM lengvata gyvybės draudimo įmokoms, rasite Valstybinės mokesčių inspekcijos tinklapyje adresu https://www.vmi.lt/evmi/gyvybės-draudimo-įmokos1.

Jeigu nebuvote faktinis gyvybės draudimo įmokų mokėtojas, šiuos duomenis iš deklaracijos turite ištrinti. Taip pat galite koreguoti pateiktus duomenis, jei norite taikyti lengvatą tik vienai gyvybės draudimo sutarčiai, ar daliai įmokų arba ištrinti juos, jei nenorite naudotis GPM lengvata. 

Bendrą informaciją apie pajamų mokesčio lengvatos taikymą rasite paspaudus šią nuorodą www.vmi.lt/evmi/lengvatos-islaidos-kurias-galima-atimti-is-pajamu-21-str.-1.

Kuriais atvejais man gali tekti grąžinti valstybei GPM lengvatos dalį, kuria jau pasinaudojau?

GPM lengvatą, kurią jau gavote iš valstybės, gali tekti grąžinti tais atvejais, jei sugalvosite nutraukti jau turimas arba iki šių metų pabaigos sudarytas kaupiamojo ar investicinio gyvybės draudimo sutartis, atsiimti dalį savo gyvybės draudimo sutartyje sukaupto kapitalo ar gausite draudimo išmoką sutarties laikotarpio pabaigoje. Taigi, vietoje to, kad sutaupytumėte, prarasite dalį gautos GPM lengvatos naudos.

Tad prieš nutraukiant bet kokią kaupiamojo ar investicinio gyvybės draudimo sutartį, atsiimant dalį savo gyvybės draudimo sutartyje sukaupto kapitalo siūlome atsakingai vertinti šią aplinkybę, o esant poreikiui, visada galite dėl to pasikonsultuoti su mumis.

Išsamią informaciją apie gyvybės draudimo įmokų ir išmokų apmokestinimą rasite ir VMI tinklapyje.

Nesu tikras (-a), ar iki šiol naudojausi GPM lengvata kaupiamojo ar investicinio gyvybės draudimo sutarties įmokoms. Kur galėčiau tai sužinoti?

Ar naudojotės GPM lengvata sumokėtoms gyvybės draudimo įmokoms po 2003-01-01, galite sužinoti iš Valstybinės mokesčių inspekcijos. Draudimo bendrovė tokios informacijos neturi.

Daugiau informacijos apie gyvybės draudimo įmokų ir išmokų apmokestinimą bei kontaktinę informaciją, kad galėtumėte susisiekti ir sužinoti ar naudojotės GPM lengvata, rasite VMI tinklapyje.

Ar dar galiu suspėti pasinaudoti GPM lengvata, jei noriu apsidrausti ir pradėti kaupti ateičiai, bet neturiu gyvybės draudimo sutarties?

Taip. Jei sudarysite kaupiamojo ar investicinio gyvybės draudimo sutartį iki šių metų pabaigos, dar 10 metų galėsite naudotis GPM lengvata ir, priklausomai nuo jūsų pajamų bei kitų valstybės pasinaudojimui GPM lengvata taikomų sąlygų, per visą šį laikotarpį iš valstybės susigrąžinti iki 3 000 eurų.

Kokiai maksimaliai sumai iki 2035 metų galiu pasinaudoti GPM lengvata?

Pagal galiojančius įstatymus, gyventojai, kurie kaupia ateičiai sudarę kaupiamojo ar investicinio gyvybės draudimo sutartis ar III pakopos pensijų fonduose, priklausomai nuo konkretaus asmens pajamų bei kitų valstybės pasinaudojimui GPM lengvata taikomų sąlygų, kasmet gali susigrąžinti iki 300 eurų gyventojų pajamų mokesčio (GPM). Tai reiškia, kad per dešimtmetį, iki 2035 metų, galima susigrąžinti iki 3 000 eurų, jei sutartys bus sudarytos iki 2024 metų pabaigos. 

Norint maksimaliai pasinaudoti GPM lengvata, reikia kaupiamojo gyvybės draudimo,  investicinio gyvybės draudimo įmokoms ar įmokoms į III pakopos pensijų fondus kas mėnesį skirti ne mažiau kaip 125 eurus. Tokiu atveju, jei tenkinamos ir kitos valstybės taikomos pasinaudojimui GPM lengvata sąlygos, per metus grąžintina GPM suma sudarys 300 eurų, o per visą laikotarpį – 3 000 eurų.

Plačiau informaciją apie valstybės taikomas sąlygas galimybei pasinaudoti GPM lengvata rasite čia: www.vmi.lt/evmi/gyventojų-pajamų-mokesčio-lengvatų-taikymas.

Pasirinkite patogiausią paslaugos įsigijimo būdą
Vienas numeris visiems klausimams
Išsiųskite užklausą – susisieksime
Compensa Life aptarnavimo padaliniai